Minister M. Lajčák v Londýne o britských predstavách odchodu z EÚ

28.jún

Minister M. Lajčák v Londýne o britských predstavách odchodu z EÚ

Londýn (28. júna) – O britských predstavách ohľadom odchodu Británie z Európskej únie rokoval v utorok v Londýne minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s britským ministrom zahraničných vecí Philipom Hammondom a ministrom pre Európu Davidom Lidingtonom. Minister M. Lajčák bol prvým ministrom z EÚ, ktorý prišiel do Londýna po štvrtkovom referende.

M. Lajčák rokoval so šéfom Medzinárodnej organizácie pre migráciu

28.jún

M. Lajčák rokoval so šéfom Medzinárodnej organizácie pre migráciu

Bratislava (28. júna) - Otázky migrácie v kontexte nadchádzajúceho predsedníctva SR v Rade EÚ boli hlavnou témou stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a generálneho riaditeľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Williama Lacyho Swinga v Bratislave. „Migrácia je v súčasnosti vnímaná ako kríza a sezónna záležitosť, ale musíme sa pripraviť na to, že tento fenomén môže trvať generácie a tomu treba prispôsobiť stratégiu, podľa ktorej budeme k migrácii pristupovať,“ konštatoval minister M. Lajčák. Dodal tiež, že ide o globálnu výzvu, kde je potrebné globálne vodcovstvo. „Práve na to je najlepšie uspôsobená Medzinárodná organizácia pre migráciu spolu s OSN,“ uviedol minister M. Lajčák. V rozhovore ďalej podporil očakávané začlenenie IOM do systému OSN s cieľom posilniť jej postavenie v globálnom systéme pre manažovanie agendy migrácie. Zdôraznil tiež kľúčovú úlohu IOM pri príprave summitu k migrácii, ktorý sa z iniciatívy generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna uskutoční 19. septembra v New Yorku. Generálneho riaditeľa IOM tiež informoval, že udržateľná migračná a azylová politika je jedna z priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ.

M. Lajčák navrhol ministerskú schôdzku EÚ o budúcnosti Európy

27.jún

M. Lajčák navrhol ministerskú schôdzku EÚ o budúcnosti Európy

Slovensko je pripravené usporiadať neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí 27 členských štátov Európskej únie k následkom britského referenda na budúcnosť Európy. V Prahe to uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák po stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín Vyšehradskej štvorky, Nemecka a Francúzska. „Navrhol som, že v najbližšom období zorganizujeme na Slovensku neformálne ministerské zasadnutie, aby sme dôkladne zhodnotili vzniknutú situáciu v Európe a ďalšie kroky, ako na ňu zareagovať,“ povedal minister M. Lajčák.

Minister M. Lajčák rokoval v Berlíne o následkoch britského referenda

26.jún

Minister M. Lajčák rokoval v Berlíne o následkoch britského referenda

Berlín (26. júna) – O odchode Británie z Európskej únie v kontexte slovenského predsedníctva v Rade EÚ diskutovali v nedeľu večer v Berlíne ministri zahraničných vecí Slovenska a Nemecka Miroslav Lajčák a Frank-Walter Steinmeier. Išlo o ďalšie zo série intenzívnych diplomatických aktivít na úrovni EÚ, ktoré sa rozbehli po britskom referende o vystúpení z Európskej únie. Ministri M. Lajčák a F. - W. Steinmeier si vymenili názory na to, ako by mala únia postupovať v historicky novej situácii, keď sa pripravuje odchod jedného jej člena.

M. Lajčák po Brexite: Chceme lepšiu a zrozumiteľnejšiu Európu

24.jún

M. Lajčák po Brexite: Chceme lepšiu a zrozumiteľnejšiu Európu

​Luxemburg (24. júna) – Britskí voliči urobili svoje rozhodnutie a Európa musí teraz povedať, čo ďalej. V Luxemburgu to v piatok uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ. Najdôležitejšou témou v agende bola príprava budúcotýždňovej vrcholnej schôdzky premiérov a prezidentov štátov EÚ – Európskej rady.

Príprava slovenského predsedníctva v rade EÚ

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

Miroslav Lajčák - kandidát na post generálneho tajomníka OSN

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978