+(status:0) +(ddmStructureKey:19502) +(head:true) +(+(ddm/11341/priorita_sk_SK:top)) +(+(ddm/11341/only-zu_sk_SK:false)) +(title_sk_SK:[a TO z] title_sk_SK:[а TO я])
M. Lajčák s predsedom Európskeho parlamentu o brexite aj budúcnosti EÚ

24.apríl

M. Lajčák s predsedom Európskeho parlamentu o brexite aj budúcnosti EÚ

Brexit a postavenie občanov EÚ v Spojenom kráľovstve, jednota EU27 ako základný princíp pri rokovaniach s Londýnom, budúcnosť EÚ v multipolárnom svete – to boli hlavné témy, ktoré dnes (24. apríla) rezonovali počas stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim, ktorý sa v Bratislave zúčastňuje na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov EÚ. Ako to v rozhovore minister zdôraznil, sme s europoslancami na jednej lodi, pokiaľ ide o priority EÚ v nadchádzajúcich rokovaniach so Spojeným kráľovstvom – právne postavenie občanov EÚ na britských ostrovoch po rozchode a finančné vyrovnanie. „Rešpektujeme nezastupiteľnú úlohu, ktorú v tomto procese bude zohrávať Európsky parlament, ktorý v konečnom dôsledku povie ÁNO alebo NIE dosiahnutej dohode. Sme zástancami toho, aby proces bol sekvenčný, aby sme sa najprv dohodli, ako sa rozídeme a až potom rokovali o budúcich vzťahoch,“ povedal M. Lajčák, pričom vyzdvihol návrh usmernení vypracovaných Európskou komisiou, ktorý má schváliť Európska rada už nadchádzajúcu sobotu na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli.

M. Lajčák: „Čierna Hora je v procese integrácie do EÚ a NATO najďalej zo všetkých našich partnerov na západnom Balkáne“

24.apríl

M. Lajčák: „Čierna Hora je v procese integrácie do EÚ a NATO najďalej zo všetkých našich partnerov na západnom Balkáne“

Na okraj Konferencie predsedov parlamentov členských štátov EÚ, ktorá sa koná v týchto dňoch v Bratislave, uvítal dnes (24. apríla) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na pôde rezortu diplomacie predsedu zákonodarného zboru Čiernej Hory Ivana Brajovića. V rozhovore minister zdôraznil, že Čierna Hora vstupuje do záverečného obdobia vo svojom eurointegračnom úsilí, čoho dôkazom je naplnenie viac ako desaťročného sna o plnoprávnom členstve v NATO. „Rýchly priebeh ratifikácie Prístupového protokolu vo všetkých členských štátoch Aliancie je jasným prejavom podpory Čiernej Hore a uznaním dosiahnutých výsledkov na ceste reforiem. Príklad Čiernej Hory potvrdzuje vitálnosť politiky otvorených dverí NATO a môže byť motiváciou aj pre ostatné krajiny západného Balkánu, že úprimná snaha o reformy sa vypláca,“ povedal M. Lajčák, ktorý zároveň ocenil dosiahnutý pokrok na ceste krajiny do Európskej únie. „Čierna Hora v minulom roku otvorila 4 nové kapitoly v prístupovom procese k EÚ, z toho dve počas slovenského predsedníctva, a v tomto smere je najpripravenejšou kandidátskou krajinou zo všetkých našich partnerov na západnom Balkáne,“ povedal minister.

M. Lajčák sa stretol s japonským veľvyslancom J. Shimmim

21.apríl

M. Lajčák sa stretol s japonským veľvyslancom J. Shimmim

O aktuálnej situácii v oblasti juhovýchodnej Ázie, o stave rokovaní o ekonomickom partnerstve a voľnom obchode medzi EÚ a Japonskom, ako aj o budúcnosti transpacifického partnerstva (TPP) po tom, čo od tohto projektu odstúpili USA, hovoril dnes (21. apríla) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s japonským veľvyslancom na Slovensku Jun Shimmim. V diskusii sa partneri venovali aj možnostiam ďalšej multilaterálnej spolupráce, vrátane tej na platforme OSN, kde s Japonskom zdieľame rovnaké priority: udržateľný mier, prevenciu a mediáciu konfliktov, udržateľný rozvoj, podporu mierových operácií, a boj proti terorizmu, a venovali sa aj otázke reformy Bezpečnostnej rady OSN, ktorej je dnes Japonsko nestálym členom.

M. Lajčák prijal nového palestínskeho veľvyslanca

20.apríl

M. Lajčák prijal nového palestínskeho veľvyslanca

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (20. apríla) nového veľvyslanca Palestínskeho štátu na Slovensku Attala Subhi Ahmed Qubia pri príležitosti začatia jeho diplomatickej misie. V krátkom rozhovore minister pripomenul svoju nedávnu návštevu Palestíny v marci tohto roka, na ktorej sprevádzal prezidenta SR Andreja Kisku, a osobitne rozhovor s palestínskym ministrom zahraničných vecí Rijádom al-Malkím, pričom poukázal na fakt, že postoj Slovenska vo vzťahu k dvojštátnemu usporiadaniu vzťahov medzi Palestínou a Izraelom sa nemení. V tejto súvislosti vyzval veľvyslanca na pravidelnú komunikáciu pohľadov palestínskej strany na túto otázku.

M. Lajčák: „Kapverdská republika môže byť v oblasti demokracie príkladom pre mnohé iné africké krajiny“

20.apríl

M. Lajčák: „Kapverdská republika môže byť v oblasti demokracie príkladom pre mnohé iné africké krajiny“

Na historicky prvú návštevu Slovenskej republiky pricestoval dnes (20. apríla) do Bratislavy minister zahraničných vecí a komunít Kapverd Luís Filip Tavares. Návšteva je súčasťou diplomatickej ofenzívy tejto ostrovnej republiky súvisiacej s 10. výročím vzniku Osobitného partnerstva EÚ – Kapverdská republika s cieľom rozšíriť partnerstvo a spoluprácu s členskými krajinami EÚ. Táto téma dominovala aj stretnutiu s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom a nadväzovala na pracovnú cestu ministra na Kapverdy v novembri 2016, keď v zastúpení Vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Federicy Mogheriniovej viedol ministerský dialóg a následne inicioval viacero konkrétnych návrhov na doplnenie spolupráce medzi EÚ a Kapverdami.

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

 

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978